3 przepisy na rozjaśniający tonik do twarzy DIY

Mało kto może pochwalić się jasną, nieskazitelną cerą. Przebarwienia na skórze to częsty problem, z którym zmaga się większość z nas. Za ich powstawanie odpowiedzialnych może być wiele czynników – wiek, nadmierna ekspozycja na słońce, stan zdrowia ( np. zaburzenia równowagi hormonalnej, ciąża, trądzik).

Pigment odpowiedzialny za przebarwienia (zwany melaniną) znajduje się w naskórku, czyli w górnej części naszej skóry. Nie jest więc łatwo pozbyć się piegów, plamek czy śladów potrądzikowych.

 

Co możemy w takim razie zrobić by rozjaśnić cerę w sposób bezpieczny i naturalny?

Możemy zadziałać od zewnątrz stosując odpowiednio dobrane peelingi (mechaniczne, enzymatyczne czy mocniejsze chemiczne), które złuszczają naskórek oraz znajdującą się w nim melaninę. Stare, obumarłe komórki zostają usunięte, pobudzając naturalną zdolność skóry do regeneracji.

O 5 najlepszych naturalnych peelingach enzymatycznych pisałam w tym poście: 5 najlepszych kosmetyków prosto z kuchni – peeling enzymatyczny

 

Warto też, w miarę możliwości, chronić przebarwioną skórę przed słońcem  (po więcej informacji na ten temat odsyłam tutaj : Naturalne sposoby na ochronę skóry przed słońcem)

Oprócz peelingów możemy zastosować naturalne produkty, które w swym składzie zawierają substancje rozjaśniające. Po co przepłacać za drogeryjny krem z wyciągiem z ogórka (gdzie jest on zazwyczaj na samym końcu składu – niestety…) jak w domu mamy go pod ręką i to najczęściej za darmo, z własnego ogródka.

Silne działanie rozjaśniające na skórę wykazują m.in. zielona herbata, cytryna i inne owoce cytrusowe, pomidory, wspomniany wcześniej ogórek, pietruszka, cebula, surowy ziemniak, ocet jabłkowy, kurkuma, aloes, miód, mleko, rumianek…

Choć część z tych produktów z pewnością mamy w domu. Można z nich zrobić domowe kosmetyki, które świetnie działają a przy tym kosztują grosze.

 

3 proste i skuteczne przepisy na rozjaśniający tonik do twarzy :

 

1. Tonik pietruszkowy

 

 

Idealny dla osób zmagających się z przebarwieniami skóry. Natka pietruszki wykazuje działanie silnie rozjaśniające, przeciwzmarszczkowe i nawilżające. Jest delikatna dla skóry, a zarazem bardzo skuteczna, dzięki czemu mogą ją stosować osoby z wrażliwą cerą. Ma właściwości antybakteryjne, przyśpiesza gojenie się zmian trądzikowych, odświeża, likwiduje opuchlizny (np. pod oczami), rozjaśnia zaskórniki i w widoczny sposób wygładza skórę.

 

Przepis na tonik pietruszkowy:

  • spora garść świeżej natki pietruszki
  • 150 ml chłodnej, przegotowanej wody
  •  2 łyżki octu jabłkowego

Garść świeżej natki pietruszki kroimy bardzo drobno i zalewamy chłodną wodą. Odstawiamy na 12-24 godziny do lodówki. Po tym czasie przecedzamy płyn do szklanej butelki lub słoiczka. Dodajemy ocet. Tonik możemy przechowywać w lodówce nawet do 10 dni.

Warto spróbować !! Efekty stosowania wody pietruszkowej zauważyłam już po kilku dniach, skóra stała się dużo jaśniejsza i bardziej nawilżona. Ocet jabłkowy dodany do toniku, ze względu na swój kwaśny odczyn, przywraca naturalne pH skóry, a kwasy w nim zawarte działają jak peeling enzymatyczny rozpuszczając martwy naskórek i oczyszczając pory. Zawsze wracam do tego przepisu latem, gdy mam pod ręka świeżą natkę z ogródka.

 

2. Tonik mleczno – ogórkowy

 

 

Poza dużą ilością wody, w ogórku znajdziemy cenne sole mineralne i enzymy, witaminy (A, z grupy B, C i E), cząsteczki śluzowe, kwasy organiczne. Warzywo to posiada zbliżony odczyn Ph do skóry, dzięki czemu świetnie tonizuje, orzeźwia i nawilża cerę. Wykazuje działanie oczyszczające i ściągające pory, ale jednocześnie jest na tyle delikatny, że łagodzi i koi wszelkie podrażnienia. Najwięcej witamin znajduje się oczywiście w jego ciemnozielonej skórce, dlatego najlepiej użyć do przepisu całego ogórka (idealnie gdyby był z własnej działki, niepryskany).

Mleko odżywia, nawilża i natłuszcza skórę. Kwas mlekowy rozjaśnia przebarwienia, usuwa martwe komórki skóry, oczyszcza, odblokowuje i zwęża pory. Dużo osób mających problem z trądzikiem zauważa znaczną poprawę na skórze dzięki przemywaniu jej nawet samym wacikiem nasączonym w mleku.

 

Przepis na tonik mleczno – ogórkowy:

  • 3/4 szklanki mleka
  • 1 średni ogórek

Ogórka dokładnie myjemy i wraz ze skórką ścieramy na tarce o grubych oczkach. Całość zalewamy mlekiem i odstawiamy na 2 godziny do lodówki. Po tym czasie tonik przecedzamy przez sitko lub gazę i przelewamy do buteleczki. Przemywamy nim twarz, szczególnie w miejscach przebarwień. Zostawiamy na skórze na 20 minut, a następnie spłukujemy wodą. Przechowujemy w lodówce do 4-5 dni.

 

3. Ziołowy tonik rozjaśniający

 

 

W skład tego toniku wchodzą zioła o właściwościach rozjaśniających skórę: rumianek, zielona herbata i mięta. Rumianek dodatkowo łagodzi podrażnienia, mięta orzeźwia i działa antyseptycznie, a zielona herbata dzięki zawartości polifenoli spowalnia procesy starzenia. Sok z cytryny zadba o prawidłowe pH, rozjaśnia przebarwienia i zwęża pory. Takie połączenie gwarantuje, że używając tego toniku systematycznie, nasza cera stanie się czysta, promienna i lekko rozjaśniona.

 

Przepis na ziołowy tonik rozjaśniający:

  • 1 łyżeczka suszonego rumianku (lub 1 torebka)
  • 1 łyżeczka zielonej herbaty (1 torebka)
  • 1 łyżeczka suszonej mięty ( 1 torebka)
  • 200 ml wody
  • 2 łyżki soku z cytryny

Zioła zalewamy gorącą wodą, czekamy aż napar ostygnie, odcedzamy i dodajemy świeży sok z cytryny. Przelewamy do szklanej buteleczki i przechowujemy w lodówce do 3 – 4 dni.

 

 

Mam nadzieję, że moje przepisy przypadną wam do gustu :). Oczywiście sposobów na rozjaśnianie cery jest mnóstwo, firmy kosmetyczne prześcigają się w pomysłach na nowe kosmetyki rozjaśniające, a kliniki oferują przeróżne zabiegi. Ja poruszam temat tylko od strony metod naturalnych. Ale czasem to właśnie najprostsze sposoby okazują się strzałem w dziesiątkę, więc warto dać im szansę i wypróbować na własnej skórze.

Jestem ciekawa jakie produkty naturalne/kosmetyki rozjaśniające Wy testowaliście, może macie swoich ulubieńców? Jeśli tak, koniecznie podzielcie się z nimi w komentarzach! A jeśli macie jakieś pytania odnośnie przepisów, piszcie śmiało.

Pozdrawiam!